برای کسب اطلاعات کامل به آدرس اینستاگرام و یا تلگرام ما مراجعه کنید.

اطلاعات رشته کارشناسی ارشد


کارشناسی ارشد آموزش زبان

برخلاف آنچه ممکن است افراد تصور کنند، رشته آموزش زبان باعث تقویت و افزایش دانش زبانی افراد نمی شود؛ بلکه در این رشته به دانشجویان آموزش داده می شود چطور آنچه از زبان می دانند را به بقیه منتقل کنند. از آنجاییکه موسسات آموزش زبان بیشتر به سمت جذب افراد متخصص در آموزش زبان تمایل دارند، فارغ التحصیلان این رشته می توانند به راحتی جذب این موسسات شوند. علاوه بر این امکان اخذ مجوز تاسیس موسسه زبان برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد که با داشتن منابع مالی مناسب می توانند خود اقدام به راه اندازی موسسه زبان بنمایند. همچنین، افراد فارغ التحصیل تحصیلات تکمیلی با مراجعه به آموزشگاه های عالی مختلف و اعلام تمایل برای تدریس درس زبان عمومی، می توانند به صورت حق التدریسی مشغول به تدریس شوند. علاوه بر این، امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری آموزش زبان نیز در بسیاری از دانشگاه های کشور وجود دارد. اگر بخواهیم کمی غیر تخصصی تر به بازار کار این رشته نگاه کنیم، فارغ التحصیلان می توانند جذب بخش خارجی روزنامه ها/خبرگزاری های مختلف شوند، به ترجمه متون بپردازند، و یا در بخش روابط خارجی شرکتها و موسسات دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند.
 

ضرایب درس عمومی در کنکور کارشناسی ارشد 2 و ضریب دروس اختصاصی 3 می باشد. بخش عمومی 60 سوال و بخش اختصاصی نیز 60 سوال را شامل می شوند. در بخش عمومی 10 سوال از گرامر، 20 سوال از واژگان، 10 سوال Cloze test و 20 سوال درک مطلب وجود دارد. سهم بخش اختصاصی 20 سوال در هر درس یعنی زبانشناسی، روش تدریس و آزمون سازی می باشد. ظرفیت 4 سال اخیر کنکور را می توانید در جدول روبرو مشاهده کنید.
 

مهم ترین دانشگاه های کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی عبارتند از:
 1. 1. دانشگاه تهران
 2. 2. دانشگاه تربیت مدرس
 3. 3. دانشگاه علامه طباطبایی
 4. 4. دانشگاه شهید بهشتی
 5. 5. دانشگاه خوارزمی
 6. 6. دانشگاه الزهرا (مخصوص خانمها)
 7. 7. دانشگاه صنعتی شریف
 8. 8. دانشگاه علم و صنعت ایران
 9. 9. دانشگاه شیراز
 10.  10. دانشگاه فردوسی مشهد
 
توضیح مختصر دروس تخصصی
 • سه ويژگي که مي توان براي زبانشناسی ذکر کرد (1) حجم نسبتا زياد، (2) همپوشاني مباحث و (3) حفظي بودن مطالب است.  بدليل حفظي بودن مطالب ، داوطلبان بايد بطور منظم به مرور آنها بپردازند تا بتوانند جزئيات و نکات را در ذهن خود تثبيت کنند. تقريبا مباحث درس زبانشناسي بهم پيوستگي ندارند.
 • درس روش تدریس شامل دو بخش است: بخش اول به مکاتب روانشناسی و جنبه های روانشناسانه آموزش و یادگیری زبان میپردازد و بخش دوم به بررسی انواع متدهای تدریس می پردازد. در میان سه درس تخصصی آموزش زبان، روش تدریس بیشترین منبع را دارد و تا حد زیادی مفهومی است؛ از اینرو بزرگترین دغدغه داوطلبان به شمار میرود.  
 •  سوالات درس آزمون سازی تا حدي جنبه فهميدني و تا حدي جنبه حفظي دارد. بزرگترين چالش داوطلبان مباحث آماري مي­باشد.. در بين مباحث آزمون سازي مهمترين مبحث مربوط به ويژگي­هاي يک آزمون خوب است که از همه فصل­ها مشکل­تر و طولاني­تر است. مباحث درس آزمون سازي بجز در بخش آمار داراي پيوستگي خاصي نيست ولي با اين وجود توصيه ميشود که داوطلبان مباحث را بر اساس فصلهاي کتاب FJB مطالعه کنند.
ضمنا فایل PDF تمامی منابع این دروس از اینجا قابل دانلود است.